You are currently viewing Cechy charakterystyczne modrzewia syberyjskiego

Cechy charakterystyczne modrzewia syberyjskiego

Coraz częściej w aranżacjach ogrodowych stosuje się drzewa, które naturalnie rosną w nieco odmiennym klimacie niż ten panujący w Polsce. Takim drzewem jest np. modrzew syberyjski. Oczywiście nie jest to jego jedyne zastosowanie. Modrzew syberyjski jest gatunkiem pochodzącym z rodziny sosnowatych.

Wykorzystanie drewna modrzewiowego do budowy profili elewacyjnych

modrzew syberyjski warszawaJak sama nazwa wskazuje, naturalnie modrzew występuje w Rosji – na Syberii. Poza tym modrzew syberyjski rośnie również w Mongolii oraz w Chinach. Cechą charakterystyczną tego drzewa jest to, że występuje on w wyższych położeniach górskich. Modrzew rośnie już od wysokości ponad 500 m n.p.m.. Warto wspomnieć też o tym, że modrzew syberyjski jest jednym z głównych drzew występujących w tajdze. Jest to drzewo dość odporne, ale w cieplejszym klimacie niestety atakuje je ochojnik. Jeśli modrzew zostanie posadzony w klimacie wilgotnym, może zachorować na raka modrzewiowego. Dlatego częściej sprowadzany jest modrzew syberyjski warszawa w zupełnie innej formie niż sadzonki. Drewno modrzewia syberyjskiego wykorzystywane jest w różnych gałęziach przemysłu. Jedynymi miejscami, w których modrzew może być hodowany w Polsce, są rejony zimniejsze. Próbowano wprowadzić modrzewia syberyjskiego do naszego kraju na stałe, ale te próby niestety nie skończyły się sukcesem. Żywica modrzewia syberyjskiego stosowana jest bardzo często do żucia.

Okazuje się, że ma ona właściwości oczyszczające i odkażające jamę ustną. Drewno modrzewia ma wysokie parametry wytrzymałościowe. Poza tym cechuje się dużą gęstością. Oprócz tego drewno modrzewia nie chłonie ani wody ani wilgoci. Modrzew syberyjski znosi trudne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego drewno modrzewia syberyjskiego jest wykorzystywane do budowy profili elewacyjnych, które można kupić również w naszym kraju.