You are currently viewing Czym jest izolacja pionowa?

Czym jest izolacja pionowa?

 

Aby uniknąć negatywnego wpływu wilgoci na fundamenty niezwykle istotnym działaniem jest wykonanie izolacji pionowej. Stanowi ona zabezpieczenie fundamentu w miejscu, gdzie styka się on z gruntem. Ponadto chroni ona także ściany zewnętrzne przed boczny napływem wilgoci podczas opadów deszczu.

Wykonanie izolacji pionowej budynku – na czym polega?

izolacja pionowaSama izolacja pionowa rozpościera się od stóp fundamentów, aż pod strefę rozprysków wody deszczowej. W zależności od rodzaju zagrożeń wodą, na każdej wysokości może występować pod różną postacią. Ponadto, aby prawidłowo spełnić swoją rolę musi ona zostać połączona z izolacjami poziomymi. Izolator w nich zastosowany skutecznie chroni przed przenikaniem wody oraz wilgoci. Jak wiadomo woda ma bowiem niekorzystny wpływ na fundamenty. To właśnie przez nią może dojść do uszkodzenia konstrukcji budynku. Ponadto w wyniku działania wilgoci bądź wody zostaje zmniejszona izolacyjność termiczna budynku. Oznacza to, że w jego wnętrzu ciągle panuje zimno, a nawet po ogrzaniu szybko dochodzi do wychłodzenia pomieszczeń. Izolacja pionowa konieczna jest właściwie w przypadku każdego budynku. Jedyny wyjątek stanowią konstrukcje do których budowy użyto beton wodoszczelny, który sam w sobie stanowi zabezpieczenie przed działaniem wilgoci. Do wykonania izolacji budynku wykorzystane mogą zostać różnego typu materiału. Rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór poprzez lepiki asfaltowe, masy KMB, zaprawy mineralne, aż po folie hydroizolacyjne, masy polimerowe oraz papy.

Zwykle rodzaj materiału użytego do izolacji budynku uzależniony jest od gruntu, na którym ma on powstać. Badania geologiczne pozwalają na określenie jakości gruntu oraz jego wilgotności. Dopasowanie izolacji względem przeprowadzonych badań pozwala na wzniesienie budynku, który nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale również będzie odpowiednio zabezpieczony.