You are currently viewing Do czego służy włóknina filtracyjna

Do czego służy włóknina filtracyjna

Praca w zakładach przemysłowych, fabrykach i halach produkcyjnych wymaga zachowania odpowiedniej ostrożności, zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Specjalistyczne środki używane przy produkcji lub wytworach chemicznych wymagają zabezpieczenia włókniną filtracyjną, mająca na celu uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Filtrowanie jako funkcja ochronnej włókniny

włóknina filtracyjnaWłókniny mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład poliestru czy wiskozy. Odpowiednie dobranie materiału zapełnia prawidłowe działanie chroniące przed rozlaniem lub też uwalnianiem się szkodliwych dla człowieka substancji zapachów, które unosząc się do góry wraz ze szkodliwymi substancjami, mogą zaszkodzić osobom przebywającym a takich warunkach pracy przez dłuższy czas. Czynnikiem zabezpieczającym przed narażeniem na substancje chemiczne szkodzące zdrowiu jest właśnie włóknina filtracyjna. Odgrywa ważną rolę, ponieważ oprócz głównego zabezpieczenia przez ulotnieniem czy rozlaniem się, zapewnia dodatkową barierę, zmniejszająca zagrożenie. Aby zniwelować szkodliwe środki unoszące się we wdychanym powietrzu, musi zostać poprawnie zamontowana, najlepiej, jeśli wykona to osoba doświadczona. Również dobór wielkości, jak i przepuszczalności powinien zostać wybrany adekwatnie do miejsca, w którym ma się znaleźć.  Oprócz najważniejszego zadania włókniny, jaką jest chronienie ludzi, posiada też jeszcze jedną istotną funkcję. Mianowicie, zabezpiecza również maszyny przed dostaniem się do nich niepotrzebnych substancji lub elementów, które mogłyby z czasem pogarszać wydajność jej pracy czy nawet doprowadzić do uszkodzenia.

Każdy rozsądny pracodawca oraz kierownik hali nadzorujący proces produkcji środków chemicznych, powinien zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, odpowiednią filtracją powietrza. Dobrej jakości włókna są szeroko dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, nie będzie więc kłopotem, ściągniecie ich do swojej firmy.