Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie wody w basenie

Korzystanie z basenu ogrodowego wcale nie musi być kosztowne. Do Polski dotarły już systemy ekonomicznego i ekologicznego podgrzewania wody. Chodzi tutaj o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które sprawdzają się idealnie również w przypadku podgrzewania wody basenowej.

Zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania wody basenowej

budowa basenu ogrodowegoDzięki odnawialnym źródłom energii można znacznie obniżyć koszty eksploatacji basenu, a tym samym zadbać o środowisko naturalne. Wśród rozwiązań ekologicznych na szczególną uwagę zasługują pompy, które zajmują się kumulowaniem energii cieplnej pochodzącej z powietrza. Przy niskich temperaturach zyski ciepła są naprawdę maksymalne. Oprócz tego cały system można bardzo łatwo zamontować i podłączyć. Wcale nie potrzeba tutaj specjalnych instalacji elektrycznych, by podgrzewanie wody w basenie było możliwe. Właśnie dlatego budowa basenu ogrodowego nie musi wiązać się z dużymi kosztami późniejszej eksploatacji. Rozmiary pompy nie jest duży, a ponadto jest to urządzenie energooszczędne. Wystarczy wspomnieć, że pompa ciepła potrzebuje znacznie mniej energii elektrycznej do prawidłowego działania niż np. elektryczny podgrzewacz wody. Wiadomo, że pompy ciepła nie są najtańszym rozwiązaniem, ale ta inwestycja zawsze zwraca się po kilku latach. Dlatego inwestorzy dość chętnie decydują się właśnie na takie rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu mogą korzystać z basenu w ogrodzie znacznie dłużej niż tylko w okresie wakacyjnym.

Warto zastanowić się nad tym ekologicznym i oszczędnym sposobem ogrzewania wody w basenie. W ten sposób można ogrzewać wodę zarówno w basenie ogrodowym jak i w basenie znajdującym się we wnętrzu budynku. Nakłady energii elektrycznej w przypadku zastosowania pomp ciepła są bardzo niskie. Pompy umieszczane są zazwyczaj w osobnych, niewielkich pomieszczeniach.