Każdego roku w ziemię uderza nawet kilkanaście tysięcy piorunów, których konsekwencją może być uszkodzenie mienia lub nawet zdrowia ludzi. Przeważnie uderzają w drzewa, ale dość często wyładowania elektryczne kumulują się na budynkach.
Jak wygląda instalacja odgromowa?
Polskie prawo budowlane nie mówi, że każdy budynek powinien mieć zabezpieczenie odgromowe, dotyczy to jedynie obiektów pożytku publicznego oraz takich, które mają określoną wysokość i ponad pięćset metrów kwadratowych powierzchni. W pozostałych przypadkach zamontowanie instalacji odgromowej jest kwestią wyboru właściciela budynku. Ryzyko uderzenia pioruna w dom zawsze istnieje i na pewno jest ono większe, kiedy budynek stoi na pustej przestrzeni lub blisko niego znajdują się wysokie drzewa. Jeżeli zdecydujemy się na instalacje odgromowe Kraków jest miastem, w którym znajdziemy kilka firm zajmujących się takimi zleceniami. Można ją wykonać już na etapie budowy domu, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem, ponieważ do jej montażu można wykorzystać określone elementy budynku, ale można także w dowolnej chwili, kiedy dom jest zamieszkany. Instalacja odgromowa składa się ze zwodów pionowych i poziomych, które montowane są bezpośrednio na dachu i wykonane są ze stali z drutu ze stali ocynkowane, nierdzewnej lub miedzi. Kolejnym elementem są przewody odprowadzające, które łączą poszczególne elementy instalacji i montuje się je na elewacji budynku, wzdłuż rynny lub w specjalnych rurach odgromowych pod elewacją.
Wykonanie instalacji odgromowej jest kwestią bezpieczeństwa, ponieważ w razie uderzenia pioruna w budynek, możemy być spokojni o jego stan. Energia wyładowania elektrycznego będzie odebrana przez piorunochron i bezpośrednio skierowana do ziemi, gdzie znajduje się uziemienie.