You are currently viewing Korzyści zdrowotne herbaty matcha

Korzyści zdrowotne herbaty matcha

Zielona  japońska herbata, zwana matcha, podobnie jak inne zielone herbaty, zawiera wiele przeciwutleniaczy. Jest również bogata w katechinę, która, jak się uważa, ma działanie zwalczające raka. Badania powiązały zieloną herbatę z różnymi korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zapobieganie chorobom serca, cukrzyca typu 2 i rak, a nawet wspomaganie utraty wagi.

Jakie jest działanie herbaty matcha?

herbata matchaMatcha jest bogata w katechiny, klasę związków roślinnych w herbacie, które działają jak naturalne przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze pomagają stabilizować szkodliwe wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i powodować przewlekłe choroby. Włączenie herbaty matcha do diety może zwiększyć ilość przeciwutleniaczy w organizmie, co może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek, a nawet obniżyć ryzyko kilku chorób przewlekłych. Wątroba jest kluczowym organem organizmu, który odgrywa kluczową rolę w wypłukiwaniu toksyn, metabolizowaniu leków i przetwarzaniu składników odżywczych. Niektóre badania wykazały, że herbata matcha może pomóc chronić zdrowie wątroby. Niektóre badania pokazują, że kilka składników matchy może pomóc w poprawie funkcji mózgu, takich jak poprawa pamięci, zwiększenie szybkości czasu reakcji oraz polepszenie uwagi. Matcha zawiera również związek zwany L-teaniną, który zmienia działanie kofeiny, wzmagając czujność i pomagając uniknąć spadku poziomu energii, który może nastąpić po spożyciu kofeiny. Wykazano również, że L-teanina zwiększa aktywność fal alfa w mózgu, co może pomóc wywołać relaksację i zmniejszyć poziom stresu.

Matcha pochodzi z tej samej rośliny co zielona herbata, ale ponieważ jest wytwarzana z całych liści, zawiera bardziej skoncentrowaną ilość przeciwutleniaczy i korzystnych związków roślinnych. Badania ujawniły szereg korzyści zdrowotnych związanych z matchą i jej składnikami, od przyspieszenia utraty wagi po zmniejszenie ryzyka chorób serca. A co najważniejsze, herbata jest łatwa w przygotowaniu, więc można ją bez wysiłku włączyć do diety.