You are currently viewing Nietrzymanie moczu częstym problemem kobiet

Nietrzymanie moczu częstym problemem kobiet

Często wśród kobiet zdarza się przypadłość, która powoduję utratę kontroli nad pęcherzem, co z kolei objawia się niekontrolowaną utratą moczu. Niektóre kobiety mogą tracić mocz podczas biegu lub kaszlu, inne odczuwają silną, nagłą potrzebę skorzystania z toalety.

Pomoc specjalisty wyeliminuje problem nietrzymania moczu

nietrzymanie moczu bydgoszczWiele kobiet odczuwa oba objawy, przy czym jest to bardzo kłopotliwa sytuacja, która uniemożliwia korzystanie z wielu form aktywności, w tym ćwiczeń fizycznych. Dolegliwość jaką jest nietrzymanie moczu bydgoszcz występuje częściej u kobiet starszych po pięćdziesiątym roku życia, choć zdarzyć się może również u młodszych. Jeśli przypadłość ta wpływa na codzienne życie, nie należy się wahać i skontaktować z lekarzem. Dla większości osób proste ćwiczenia i zmiany stylu życia lub nawet podjęcie leczenia mogą złagodzić dyskomfort lub całkowicie zatrzymać problem. Nietrzymanie moczu może być spowodowane codziennymi nawykami, chorobami lub problemami fizycznymi. Dokładna ocena lekarza pomoże ustalić jaka przyczyna kryje się za tym problemem. Niektóre napoje, pokarmy i leki mogą działać moczopędnie, pobudzając pęcherz moczowy i zwiększając objętość moczu. Należą do nich kawa, herbata, alkohol, napoje gazowane czy też żywność o wysokiej zawartości przypraw i cukru. W pierwszej kolejności lekarz może zalecić zmiany w stylu życia, na przykład wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy oraz przestrzegania harmonogramu picia płynów i korzystania z toalety, wsparcie żywieniowe suplementami diety, w celu dostarczenia składników odżywczych potrzebnych organizmowi do wytworzenia wystarczającej ilości estrogenu, w tym fitoterapia, czyli stosowanie preparatów ziołowych.

U niektórych kobiet pomocne są leki, a dla innych chirurgia zapewnia skuteczne leczenie. Badania wykazały również, że utrata masy ciała zmniejsza częstotliwość tego problemu, a kobiety, które palą papierosy powinny postarać się je wyeliminować ze swoich codziennych nawyków.