You are currently viewing Nowoczesne metody ocieplania budynków pianką

Nowoczesne metody ocieplania budynków pianką

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie metoda natryskowa pianką poliuretanową jest stosowana już od kilkudziesięciu lat, gdzie niezmiennie doceniane są jej właściwości. Czy ten sposób izolacji, znajdzie swoich zwolenników również w Polsce?

Zastosowanie metody natryskowej pianką poliuretanową

natrysk piankiOkazuje się, że w Europie jak i w Polsce, rośnie zainteresowanie tą metodą. Pianka jest coraz częściej wykorzystywana jako warstwa izolacyjna i stosowana przy ocieplaniu lub docieplaniu budynku. Metoda opiera się na reakcji chemicznej i ciśnieniu, jakie zachodzi w urządzeniu natryskowym, tworząc odporną na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych powłokę. Właściwy natrysk pianki powoduje, że substancja równomiernie zostaje rozprowadzona po powierzchni, jednocześnie zwiększając swoją objętość. Trzeba również zaznaczyć, że pianka zarówno w czasie pokrywania jak i później po stwardnieniu jest całkowicie bezpieczna dla człowieka i zwierząt, a także przyjazna dla środowiska naturalnego. Izolacja przeprowadzona tą metodą, niezwykle skutecznie poprawia ekonomiczność budynku, oraz wpływa na wzmocnienie jego konstrukcji. Pozwalają na to właściwości pianki i możliwość stosowania jej na niemal wszystkie rodzaje powierzchni budynku. Może być stosowana w budynkach dopiero powstających, jak również tych bardzo starych. Izolację można przeprowadzić na całej powierzchni obiektu, jak i na poszczególnych jego elementach na przykład ocieplając: dach, poddasze, ściany. Pomimo, że natrysk wydaje się prostą i nieskomplikowaną czynnością, to wymaga jednak doświadczonej firmy wykonawczej.

Ustawienia na maszynie muszą być odpowiednie do warunków zewnętrznych (wilgotność, temperatura, ciśnienie) dopiero to gwarantuje sukces prawidłowego wykonania powłoki izolacyjnej. Ważnym elementem pracy jest również przygotowanie podłoża i zachowanie kolejności etapów nakładania pianki, tak aby pokryć wszystkie elementy budynku.