O paszociągach słów kilka

Dawno już minęły czasy, kiedy codziennie gotowało się wielki kar kartofli i razem z resztkami z obiadu wydzielało z wiadra zwierzętom w gospodarstwie. Zarówno standardy jak i technologie w rolnictwie gnają do przodu i pożerają tych, którzy nie potrafią się przystosować.

Jakie są zalety paszociągów?

nowoczesne paszociągiJeśli chodzi o żywienie, przepisy Unii Europejskiej dyktują rolnikom, a może bardziej producentom pasz jak i z czego może być skomponowana dawka pokarmowa dla zwierząt. Nikt już bowiem nie gotuje samodzielnie dla swojego inwentarza, wszyscy rolnicy kupują granulowaną paszę nie tylko dedykowaną dla gatunku ale dla konkretnej ściśle określonej grupy produkcyjnej. Pasze te składowane są w silosach i tu pojawia się nowe udogodnienie o nazwie nowoczesne paszociągi. Jest to nic innego jak system rur które doprowadzają pasze z silosu do koryt, żłobów, karmników. Z reguły wszystkim steruje komputer i sam rozprowadza porcje paszy dla poszczególnych grup zwierząt. Rolnik zatem staje się coraz bardziej informatykiem a coraz mniej ma kontaktu ze swoimi zwierzętami. Nowoczesny system zadawania paszy i wody skonstruowany jest w taki sposób, że nawet w ciągu największych mrozów pokarm czy woda nie ma prawa zamarznąć w rurach. Granulat jest najczęściej przepychany ciągnącą się na całej długości spiralą. Jeszcze inna technologia używana jest do zadawania paszy mokrej stosowanej u świń. Tu na bieżąco mieszane są składniki sypkie z masą półpłynną której podstawę stanowią z reguły ziemniaki. 

Coraz częściej wchodząc na teren gospodarstwa rolnego mamy wrażenie, że to jakiś oddział stacji kosmicznej. Wielkie maszyny, ciągnące się w różnych kierunkach przewody i rury mogą zrobić ogromne wrażenie na laiku. Wszystko to jednak służy tylko poprawie warunków pracy rolników.