Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną

Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną

Panele fotowoltaiczne są zupełnie nową technologią, która pojawiła się na polskim rynku. Warto rzetelnie przedstawić, jakie są możliwości paneli fotowoltaicznych i co dzięki nim można osiągnąć. Na wstępie warto zaznaczyć, że panele PV korzystają z odnawialnych źródeł energii.

Energia słoneczna czyli odnawialne źródło prądu elektrycznego

instalacje fotowoltaiczne lublinTaką energią jest w tym przypadku promieniowanie słoneczne. Promienie docierają do ogniwa fotowoltaicznego, gdzie energia słoneczna zamieniana jest na prąd elektryczny (energię elektryczną). Brzmi całkiem ciekawie i rzeczywiście dzięki panelom fotowoltaicznym możliwa jest produkcja prądu na potrzeby gospodarstwa domowego. Trzeba tylko umieścić panele fotowoltaiczne w takim miejscu, gdzie dostęp do słońca będzie największy. Dlatego montuje się je na dachach po stronie południowej. Od razu nasuwa się pytanie, co z miesiącami, w których słońce pojawia się na niebie rzadko (jesień i zima). Okazuje się, że instalacje fotowoltaiczne lublin nawet w tym okresie są w stanie produkować prąd, ale oczywiście nie w takiej ilości jak w miesiącach letnich – wiosna, lato. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadmiar prądu, który jest produkowany latem, wykorzystywać później w okresie zimowym. Wystarczy zmagazynować zapas prądu, który na pewno przyda się zimą. Jeśli ktoś posiada wiele paneli fotowoltaicznych i nadwyżka produkcji prądu jest naprawdę duża, może pokusić się o jej sprzedać do sieci energetycznej i jeszcze na tym zarobić.

Nie można jednak ukrywać, że montaż paneli fotowoltaicznych jest jeszcze drogim rozwiązaniem. Z drugiej strony taka instalacja zwróci się już po kilku latach, a rachunki za prąd na pewno będą o wiele niższe lub w ogóle nie trzeba będzie ich płacić, bo panele wyprodukują odpowiednią ilość prądu elektrycznego używanego w gospodarstwie domowym.