You are currently viewing Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną

Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną

Panele fotowoltaiczne są zupełnie nową technologią, która pojawiła się na polskim rynku. Warto rzetelnie przedstawić, jakie są możliwości paneli fotowoltaicznych i co dzięki nim można osiągnąć. Na wstępie warto zaznaczyć, że panele PV korzystają z odnawialnych źródeł energii.

Energia słoneczna czyli odnawialne źródło prądu elektrycznego

instalacje fotowoltaiczne lublinTaką energią jest w tym przypadku promieniowanie słoneczne. Promienie docierają do ogniwa fotowoltaicznego, gdzie energia słoneczna zamieniana jest na prąd elektryczny (energię elektryczną). Brzmi całkiem ciekawie i rzeczywiście dzięki panelom fotowoltaicznym możliwa jest produkcja prądu na potrzeby gospodarstwa domowego. Trzeba tylko umieścić panele fotowoltaiczne w takim miejscu, gdzie dostęp do słońca będzie największy. Dlatego montuje się je na dachach po stronie południowej. Od razu nasuwa się pytanie, co z miesiącami, w których słońce pojawia się na niebie rzadko (jesień i zima). Okazuje się, że instalacje fotowoltaiczne lublin nawet w tym okresie są w stanie produkować prąd, ale oczywiście nie w takiej ilości jak w miesiącach letnich – wiosna, lato. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadmiar prądu, który jest produkowany latem, wykorzystywać później w okresie zimowym. Wystarczy zmagazynować zapas prądu, który na pewno przyda się zimą. Jeśli ktoś posiada wiele paneli fotowoltaicznych i nadwyżka produkcji prądu jest naprawdę duża, może pokusić się o jej sprzedać do sieci energetycznej i jeszcze na tym zarobić.

Nie można jednak ukrywać, że montaż paneli fotowoltaicznych jest jeszcze drogim rozwiązaniem. Z drugiej strony taka instalacja zwróci się już po kilku latach, a rachunki za prąd na pewno będą o wiele niższe lub w ogóle nie trzeba będzie ich płacić, bo panele wyprodukują odpowiednią ilość prądu elektrycznego używanego w gospodarstwie domowym.