Opłacalność rozrzutników do obornika

Opłacalność rozrzutników do obornika

Ktoś, kto ma gospodarstwo rolne i zamierza nawozić je za pomocą nawozów organicznych, powinien zastanowić się nad wynajęciem lub zakupem rozrzutnika. Wiadomo, że zarówno pierwsze, jak i drugie wiąże się z poniesionymi kosztami. Czy wiesz, kiedy warto jest kupić rozrzutnik, a kiedy wynająć? Drugie pytanie polega na tym, czy lepiej jest kupić nowy, czy używany w dobrym stanie. A może wyremontować?

Ceny różnych rozrzutników do obornika

rozrzutnik do obornika cenyJeśli ktoś ma naprawdę małe gospodarstwo, przyjmijmy że mniejsze niż hektar, wystarczy, że wynajmie taki rozrzutnik. Jednak już powyżej hektara warto się zastanowić, czy nie lepiej jest kupić rozrzutnik do obornika Ceny są naprawdę różne, dlatego można wybierać spośród wielu modeli. Jednak takie gospodarstwa do dziesięciu hektarów również nie są duże, więc opłaca się kupić używany rozrzutnik w dobrym stanie. Będzie on sprawdzał się przez wiele lat pracy na polu. Gospodarstwa powyżej dziesięciu hektarów to takie, które są bardzo rozwojowe w naszym kraju. Co za tym idzie, najbardziej opłaca się kupić nowy sprzęt z gwarancją. Na pewno po jakimś czasie zwróci się, a umożliwi szybszą pracę. Do tego będzie bez żadnych usterek. Ceny także są różne, jednak polecam kupić rozrzutnik za około dwadzieścia tysięcy złotych. Tyle wystarczy, by mieć dobry sprzęt, który będzie dopasowany do ciągników rolniczych nowego typu. 

Mniej więcej tak wyglądają sprawy dotyczące opłacalności zakupu rozrzutników. Są one bardzo potrzebne, ponieważ regularne nawożenie obornikiem sprawia, że w ziemi zachowuje się wiele minerałów. Przekłada to się na efektywność zbiorów, która jest priorytetowa w rolnictwie. Każdy rolnik chce mieć jak największy zarobek po zakończeniu sezonu i sprzedaniu plonów do punktu skupu lub przetwórni.