You are currently viewing Pomiar czasu na zawodach sportowych – jak się go dokonuje?

Pomiar czasu na zawodach sportowych – jak się go dokonuje?

Rywalizacja w kulturze ludźkości istnieje od zawsze. Już w czasach starożytności organizowano różnego rodzaju turnieje i zawody. Istotą zawodów jest wyłowienie zwycięzcy, tego najelpszego pośród najlepszych. Niekiedy może się okazać, że nie jest to wcale takie proste. 

Eleketroniczny pomiar czasu 

dokładny pomiar czasuTrudno niekiedy określić, kto był pierwszy na mecie kiedy zawodnicy wbiegają na nią prawie jednocześnie. Wtedy przydadzą się urządzenia, które będą mogły wykonać dokładny pomiar czasu. Obecnie na rynku, wiele firm oferuje takie rozwiązania, organizatorzy zawodów mogą zakupić sprzęt przeznaczony do jednorazowego użytku jak i wielorazowego. Urządzenia do elektronicznego pomiaru czasu składają się z rozdawanych każdemu zawodnikami kart identyfikacyjnych i maty, układane na lini startu i mety, która odbiera sygnał radiowy wysyłany przez karty, dzięki czemu jest w stanie zarejestrować ich dokładny czas przekroczenia mety. Następnie wyniki są wysyłane i opracowywane przez dekoder. Niekiedy zamiast kart identyfikacyjnych, zawodnikom rozdaje się chipy. Istnieją dwa ich rodzaje, pierwsze to chipy wielorazowego użytku, każdy z nich jest zarejestrowany i rozdawany zawodnikom przed zawodami, a po ich zakończeniu zabierany. Inną opcją są chipy jednorazowe, można na nich umieścić na przykład logo organizatora. Po zakończeniu zawodów nie ma konieczności ich zbierania co jest niewątpliwie wygodne, a poza tym jest to fajna pamiątka dla uczestnika. Obecnie najnowszą i najdokładniejszą technologią są ProChipy. Umożliwiają one pomiar czasu z dokładnością do 0,004 sekundy, dizęki czemu dobrze sprawdza się także przy szybszych sportach jak kolarstwo, łyżwiarstwo itp.

Urządzenie które ma za zadanie odczytywać sygnał z chipa wbudowuje się w metę, czy inny punkt pomiarowy. Wynik od razu wysyłany jest do dekodera, a ten przesyła je do komputerów sędziów oraz organizatorów dzięki czemu szybko można ustalić zwycięzcę.