You are currently viewing Przydatne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Przydatne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Z pożarem nie może sobie poradzić przeciętny obywatel, ponieważ nie ma do tego odpowiednich narzędzi. Także w pojedynkę nie można z nim walczyć, bo to zbyt potężna moc. Jedynie strażacy mogą to robić, ale zawsze warto przeciwdziałać pojawieniu się pożaru.

Jak zabezpieczyć stalową konstrukcję przed pożarem?

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychPod wpływem ognia, każdy budynek w końcu ulegnie całkowitemu zniszczeniu, ale w zależności z czego został wykonany, to minie różna ilość czasu, zanim legnie w gruzach. Najszybciej walą się konstrukcje stalowe, ponieważ stal jest mało odporna na działanie wysokich temperatur. Przeważnie w momencie pojawienia się pożaru, panuje wewnątrz temperatura sięgająca nawet tysiąca dwustu stopni Celsjusza, która jest momentem granicznym dla stali. Po jej przekroczeniu, stalowa konstrukcja traci połowę swojej wytrzymałości i ulega zniszczeniu. Jeżeli w budynku są łatwopalne ciesze i gazy, to czas ten skraca się nawet do jednej sekundy. Zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych są konieczne, gdyż bez nich, jest ona zbyt niebezpieczna. Powszechnie stosowane są zabezpieczenia czynne i bierne. Czynne to takie, które są w stanie poinformować na czas o wybuchu pożaru, czyli mogą to być przeróżne czujniki dymu, temperatury czy zraszacze automatycznie włączające się po wykryciu zagrożenia. Do biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych zalicza się wszystkie elementy, które stosuje się na etapie budowy konstrukcji, czyli przeróżne obudowy stali z płyt odpornych na ogień czy farby ognioodporne.

Pomimo, że stal jest mało odporna na wysokie temperatury jakie panują podczas pożaru, to zastosowane zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą ją znacznie zwiększyć. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując oba rodzaje zabezpieczeń, bo działają wspólnie.