You are currently viewing Różnice pomiędzy różnymi dyskami twardymi

Różnice pomiędzy różnymi dyskami twardymi

Ludzie odpowiedzialni za monitoring często zadają sobie pytanie – skoro wejście jest takie samo, to czy mogę podpiąć tam zwykły dysk twardy z komputera, zamiast specjalnego do rejestratora? Jest to normalne pytanie i warto się nad nim dłużej zastanowić. Na pewno jest to możliwe, ale na pewno nie przyniesie nam to korzyści.

Szczególne właściwości dysków twardych do rejestratorów

dyski twarde do rejestratorówPrzede wszystkim należy zadać sobie pytanie – czego oczekuje się od dysków, które są przeznaczone do rejestratorów. Odpowiedzi jest oczywiście wiele, ale najważniejsza brzmi – od tego rodzaju dysków twardych będzie się oczekiwało, że będą one pracowały przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Zwykłe dyski twarde do komputerów nie są przyzwyczajone do tego rodzaju pracy. Można podpiąć zwykły dysk komputerowy do rejestratora, ale nawet jeśli się nie spali, to w najlepszym razie jakość nagrania będzie po prostu regularnie spadała. Właśnie dlatego dyski twarde do rejestratorów są robione w inny sposób. Producenci wiedzą, że te urządzenia nie będą mieli nawet chwili wytchnienia, muszą pracować bez przerwy i przez cały czas zapisywać obraz w tak samo dobrej jakości. Byłoby przecież słabo, gdyby akurat w momencie w którym wydarzyło się coś godnego uwagi, dysk miał chwilę słabości i nagrał obraz w słabszej jakości, albo też co gorsza nie nagrał go w ogóle. Dlatego jeśli już decydujemy się na zainstalowanie monitoringu, musimy pamiętać też o zainwestowaniu w odpowiednie dyski twarde. Bez tego nawet najlepszy system kamer i telewizji przemysłowej nie będzie miał większego sensu.

Zawsze polecam ludziom zaznajomienie się z tematem, nim zaczną uskutecznianie swoich niekonwencjonalnych pomysłów. Może zdarzyć się, że da się gdzieś drogą część zastąpić tańszym zamiennikiem, ale są to raczej rzadkie przypadki. Zwykle jeśli coś kosztuje więcej i każdy to kupuje, to nie dzieje się to bez powodu.