Sprawdzone środki dla poprawy gleby

Sprawdzone środki dla poprawy gleby

Aby osiągnąć sukcesy w ogrodnictwie i rolnictwie, a więc uprawiać plony zdrowe i wysokiej jakości, należy w pierwszej kolejności zadbać o poprawę właściwości gleby, na której wyrastać będą lepsze uprawy. Jest wiele środków, które wpływają na jakość gleby, ciężko wybrać więc jeden sposób, który na pewno się sprawdzi. Szczególnie sprawdzają się naturalne nawozy, które są kompletnie bezpieczne dla zdrowia zwłaszcza w przypadku upraw jadalnych.

Jakie nawozy skutecznie poprawiają jakość gleby?

sprawdzone środki poprawiające właściwości glebyZe względu na znaczną ilość środków do nawożenia gleby, ciężko się zdecydować. Wyróżniamy jednak pewne sprawdzone środki poprawiające właściwości gleby. Są to często wybierane nawozy humusowe, obornik oraz własny przydomowy kompostownik. Jeśli chodzi o nawozy humusowe, to do korzyści, które przemawiają za ich stosowaniem zdecydowanie należy zaliczyć: poprawę ogólnej jakości, mineralizację i użyźnianie gleby, wzrost poziomu próchnicy, stymulację wzrostu systemów korzeniowych i pożytecznych mikroorganizmów biologicznych oraz przeciwdziałanie zasoleniu i erozji. Można również stosować obornik, który w zależności od rodzaju (np. bydlęcy, koński, króliczy) posiada odmienne właściwości poprawiające jakość gleby. Wyróżnić można również własny kompostownik, który nie dość, że nie wymaga większych nakładów środków finansowych, to jeszcze zapobiega marnowaniu resztek jedzenie. Na taki nawóz nadają się liscie, chwasty, trawa, obierki warzyw czy inne pozostałości po przygotowaniu ich do jedzenia, torebki z herbatą i wiele innych biologicznych odpadów. 

Jest wiele możliwych środków do nawożenia roślin, jednak z pewnością królują te naturalne. Nie dość, że często wiążą się z niższą ceną, to jeszcze w przypadku upraw jadalnych stanowią bezpieczny sposób nawożenia. Warto zastanowić się nad wszelkimi zaletami i wadami, aby wybrać najlepszy dla siebie rodzaj nawozu.