Parkingi zastrzeżone posiadały bardzo różnorodne metody zabezpieczania wyznaczonych miejsc dla lokatorów czy najemców stanowisk parkingowych, które nie były zbyt często wykorzystywane w osiedlowych parkingach. Właściciele miejsc parkingowych na osiedlach często wykazywali więc inicjatywę, zabezpieczając stanowiska przed możliwością nieupoważnionego pozostawienia pojazdu.
Blokady prywatnych miejsc parkingowych
Osiedlowe parkingi najczęściej nie były oznaczane, nie posiadając wyznaczonych miejsc dla poszczególnych lokatorów. Te które były podzielone w taki sposób, natomiast, najczęściej posiadały numer miejsca lub też numer rejestracyjny pojazdu upoważnianego do parkowania na wyznaczonym miejscu. Nie zapobiegało to zajmowaniu miejsc przez osoby nieupoważnione, dlatego na takich miejscach często pojawiała się blokada miejsca parkingowego. Najczęściej stosowana blokada nie była niczym więcej niż podnoszonym ogranicznikiem, zbudowanym z aluminiowych rur, uniemożliwiającym wjazd na zabezpieczone miejsce. Nie był to zbyt skomplikowany sposób na ograniczenie możliwości zajęcia miejsca, aczkolwiek taka blokada okazywała się najbardziej skutecznym rozwiązaniem w większości przypadków. Była bowiem bardzo tania, a jej montaż zajmował ledwie godzinę. Nie posiadała żadnej automatyzacji, i zawsze musiała być rozkładana i składana ręcznie, choć takie rozwiązanie ułatwiało jej blokowanie za pomocą kłódek czy blokad, tym bardziej utrudniając usunięcie czy obejście takiej blokady.
Z racji niewielkich kosztów zakupu i instalacji, tego typu proste blokady pojawiały się coraz częściej na prywatnych parkingach przy osiedlach zamkniętych, gdzie zazwyczaj ustanawiano wyłącznie wyznaczone miejsca do parkowania. Były również bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie parkingów pracowniczych.