Uprawa truskawek na plantacji

Uprawa truskawek na plantacji

 

Truskawki to prawdopodobnie jedne z najsmaczniejszych owoców, które większość z nas lubi. Dlatego ich plantacje są bardzo popularne, a często też zakładamy małe ogródki z truskawkami we własnym zakresie. Jak wygląda uprawa truskawek? Nie jest to aż tak trudne jakby się mogło wydawać na początku naszej pracy.

Odpowiednia uprawa truskawek

plantacja truskawekZanim rozpoczniemy uprawę tych pysznych owoców musimy przygotować grunt. Jest to pierwszy krok w dbaniu o naszą uprawę, dzięki czemu nasza plantacja truskawek będzie wyjątkowa. Stanowisko pod truskawki musi być odchwaszczone i odpowiednio nawiezione. Warto też wspomnieć, iż truskawek nie powinno się sadzić po sobie, gdyż możemy wtedy spodziewać się niezbyt udanego kolejnego plonu. Kiedy już posadzimy nasze truskawki należy je regularnie odchwaszczać. Naszą plantację należy również dobrze nawadniać w okresie wegetacji, gdyż płytki system korzeniowy jest narażony na bardzo szybkie wysychanie. Dodatkowo po zakończonych zbiorach należy skosić liście uważając na stożek wzrostu roślin, ponieważ uszkodzony może doprowadzić do utraty całkowitej krzaczka truskawki. W trakcie uprawy musimy też dbać o ochronę przed chorobami i szkodnikami. Dlatego warto stosować metody profilaktyczne, a dopiero w wypadku pojawienia się patogenów stosować substancje chemiczne. Pamiętajmy też, iż truskawki są gatunkiem wieloletnim, jednak lepiej nie uprawiać tej samej partii dłużej niż pięć lat, ponieważ stają się słabsze.

Uprawa truskawek nie jest trudna. Wystarczy odpowiednio przygotować grunt pod sadzonki, a w późniejszym okresie zadbać o nawadnianie, odchwaszczanie i odpowiednie postępowanie po zebraniu zbiorów. Pamiętajmy też o profilaktyce przed patogenami. W ten sposób nasze plony będą naprawdę obfite i smaczne.