You are currently viewing Ustawienia wg Hellingera

Ustawienia wg Hellingera

  • Post author:
  • Post category:Usługi

Czasem w życiu pojawiają się pewne problemy, u których nie jesteśmy w stanie w pełni stwierdzić, skąd się wzięły. Każdy choć raz w życiu doświadczył kłopotów rodzinnych lub chociaż słyszał od bliskich znajomych o takich problemach. Do kogo zwrócić się po pomoc, gdy zauważymy problem u siebie bądź u swojej rodziny?

Terapie ustawień rodzinnych

ustawienia hellingerowskieBert Hellinger, czyli niemiecki psychoterapeuta, opracował pewne metody, które mają na celu rozwiązywanie konfliktów, trudnych sytuacji i przeżyć. Ustawienia hellingerowskie to metody, dzięki którym człowiek uświadamia sobie problem, widzi go wyraźnie i sam dochodzi do miejsca, gdzie znajduje rozwiązanie. Kursy, na których wykonuje się ustawienia rodzinne czy systemowe polegają na odgrywaniu scen z życia danej osoby, gdzie pozostali uczestnicy wcielają się w osoby lub rzeczy, związane z danym problemem. To pozwala zobaczyć i zrozumieć rzeczy, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Ustawienia pozwalają rozpoznać też źródło problemu, co jest istotnym czynnikiem w pojęciu problemów. Dla kogo polecane są ustawienia hellingerowskie? Przede wszystkim dla rodzin, które borykają się z problemami, ale nie wiedzą, gdzie i do kogo się udać po pomoc czy poradę. Na kursy i szkolenia z tych metod nie muszą jednak udawać się całe rodziny – bardzo często można tam spotkać samotne osoby, które interesują się psychologią i chcą pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

Spotkania te mogą mieć różne formy – są to na przykład kursy, szkolenia czy terapie. Często na kursach samorozwoju można  spotkać się z zadaniami, które bazują na ustawieniach według Berta Hellingera, ponieważ są to bardzo popularne i efektywne ćwiczenia dla ludzkiej psychiki. Terapia ustawieniami systemowymi to gałęź psychologii niekonwencjonalnej.