You are currently viewing Wzmocniona rama samochodowa

Wzmocniona rama samochodowa

Wzmocniona rama do samochodu była niemal obowiązkowym elementem każdego porządnego pojazdu offroadowego. Pozwalała bowiem uniknąć poważnych uszkodzeń mogących powstać w trakcie nawet najlżejszych kolizji, do tego stopnia iż obecnie każdy samochód terenowy był w takową wyposażony.

Orurowanie do pojazdu drogowego

orurowanie do samochoduWzmocnione ramy były na tyle skuteczne i popularne wśród kierowców terenowych, iż coraz częściej używali ich również w prywatnych samochodach. Jednak orurowanie do samochodu osobowego różniło się od odmiany terenowej głównie zastosowanym stopem stali i wagą, gdyż terenowe orurowania były bardzo ciężkie, i wymagały dużej mocy silnika by nie stanowić zbyt dużego obciążenia. Drogowe modele ram samochodowych wykonywane były zwykle z lżejszych stopów stali, posiadających mniejszą twardość, aczkolwiek będących bardziej elastycznymi. Umożliwiały więc montaż na samochodach o silnikach niewielkiej mocy nie dodając nadmiernego obciążenia i nie powodując znacznego zużycia silnika podczas jazdy. Orurowanie można było zamontować na dowolnym modelu samochodu, gdyż zazwyczaj było ono dopasowywane do konkretnego modelu w warsztacie, jak również dostosowywane do potrzeb użytkownika. Nawet najlżejsze odmiany, jednak, pozwalały na ogromne zwiększenie wytrzymałości samochodu i odporności na uszkodzenia spowodowane kolizjami na drodze.

W zależności od pojazdu, rama mogła być zamocowana na samym podwoziu, ale również i na karoserii, jeśli była na tyle wytrzymała by utrzymać ciężar rur. Montaż różnił się długością w zależności od rodzaju samochodu i skomplikowania jego konstrukcji, a niektóre pojazdy były zbudowane w taki sposób, iż jedynie częściowe wzmocnienie ramą było możliwe, głównie ze względu na dużą ilość układów elektronicznych i okablowania.