Zastosowanie aloesu w produkcji kosmetyków

Na rynku kosmetycznym coraz częściej pojawiają się kosmetyki z aloesem. Aloes jest rośliną, która należy do grupy sukulentów. Sukulenty potrafią przetrwać w bardzo trudnych warunkach – nawet bez dostępu wody, bo same gromadzą ją na zapas.

Aloes czyli sukulent bogaty w witaminy A, E i C

kosmetyki aloesZnanych jest ponad 400 odmian aloesu, które można stosować nie tylko w kosmetyce. Właściwości kosmetycznych aloesu jest naprawdę wiele i warto się z nimi zapoznać. Aloes bardzo często stanowi dodatek do szamponów oraz odżywek do włosów. Dzięki niemu włosy stają się mocniejsze, mają większą objętość, są bardziej lśniące – po prostu wyglądają zdrowiej. Aloes sprawia, że włosy są łatwiejsze w rozczesywaniu, nie plączą się. Poza tym aloes zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów. Dlatego kosmetyki aloes są tak często wykorzystywane. W aloesie znaleźć można wiele witamin, które odżywiają nie tylko włosy, ale również ludzką skórę. Wśród nich należy wyróżnić witaminy A, E, C i B2. Ponadto w aloesie znajdują się też aminokwasy. Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, aloes zawiera nie tylko proteiny, emolienty, ale przede wszystkim humektanty, które są niezwykle potrzebne do prawidłowego wzrostu włosów. Aloes jest zdolny do syntetyzowania zarówno elastyny jak i kolagenu. Elastyna odpowiada za elastyczność skóry, a kolagen za jej sprężystość, napięcie oraz eliminację zmarszczek. Witamina E zawarta w aloesie odpowiada za nawilżenie i natłuszczenie skóry.

Z kolei witamina C sprawia, że naczynia krwionośne skóry stają się zdecydowanie bardziej elastyczne, silniejsze. Witamina A zwiększa produkcję kwasu hialuronowego w skórze, który ma działanie przeciwzmarszczkowe. Aloes stosowany jest więc w kremach do twarzy, do rąk, do stóp, ale również w pomadkach do ust, balsamach do ciała. Aloes zapobiega przed wysuszeniem skóry.