W zależności od rodzaju cieczy, jaka ma być przechowywana w zbiorniku, jego konstrukcja może się różnić. Najprostsze z nich posiadają pojedyncze ścianki, jednak w przypadku tych, do zastosowań specjalistycznych, mogą one posiadać dodatkowe warstwy. Zapewniają one nie tylko dodatkową ochronę zawartości, ale też właściwą regulację temperatury. Tym samym stosowane są powszechnie w przemyśle paliwowym i rolniczym.
Użytkowanie zbiorników dwupłaszczowych
W przypadku przechowywania cieczy wrażliwych na działanie czynników zewnętrznych bardzo istotne jest, aby używać do niego odpowiednich elementów. Funkcję taką pełnią najczęściej zbiorniki dwupłaszczowe. Ich konstrukcja zakłada okrycie głównej komory dodatkową warstwą metalu lub tworzywa z zachowaniem pomiędzy dwiema płaszczyznami przestrzeni. Dzięki temu wykazują się one bardzo dobrymi właściwościami izolującymi temperaturę. Jest to szczególnie pożądane w przypadku łatwopalnych paliw, olejów, a także rolniczych nawozów. Dotyczy to głównie roztworu mocznika, który w niskich temperaturach krystalizuje się. W zaawansowanych technicznie zbiornikach montowane są dodatkowo systemy grzewcze lub chłodzące. Dzięki temu w bardzo precyzyjny sposób można regulować ciepłotę zawartości. Tym samym są one równie często stosowane w przemyśle chemicznym. Dodatkowo taka budowa zapobiega gromadzeniu się wewnątrz zbyt dużych ilości oparów, które mogłyby stanowić zagrożenie.
W przemyśle paliwowym, rolniczym oraz chemicznym bardzo często wykorzystuje się zbiorniki o konstrukcji wielopłaszczowej. Stosowane są w celu zapobiegania nagłym zmianom temperatury zawartości, a tym samym jej właściwości. Zwiększają również bezpieczeństwo, dzięki temu, że w ich wnętrzu nie gromadzą się zbyt duże ilości oparów. Funkcjonalność zbiorników można zwiększyć dodatkowymi systemami termoregulacji.